Оказва се, че около 50-60% от черните трюфели на световния пазар идват от Балканите, главно от България, Хърватия и Сърбия. Трюфелите отдавна се смятат за признак на екстравагантност, богатство и изискана кухня. Трюфелите са много редки, ядливи гъби със специфичен вкус. Задачите ще се изпълняват за време, а победителят ще бъде този, на който общото количество намерени гъби тежи най-много. Намаляващите добиви на тези гъби са причината цената да се покачва, което прави трюфелите една от най-скъпите храни в света. Реколтата от гъби се пренася на ежегодния панаир в италианския град Алба. Там климата и спецификите на горите и почвите са такива, че отговарят на всички изисквания за виреенето на трюфели. Според вносителите такъв закон е нужен, защото в момента липсват ясни правила за разрешителни режими, регистрация на обекти за изкупуване, специфични изисквания към заетите в бранша лица, прилагане на мерки за опазване на околната среда. Според правителствен доклад от 2020 г.
Според експерти от земеделското министерство оборотът от търговия с трюфели възлиза на около 150 млн евро на година. Яйца и трюфели - две на пръв поглед коренно различни храни, но съчетани заедно се превръщат в нещо невероятно. Тогава решил да пробва нещо ново. За да освободят страхотния си аромат ги настъргвайте върху вече готовата паста, ризото, полента или обикновен омлет. Не толкова разпространена порода като Ирландския или Английския сетер, Гордън са кучета, които силно се свързват със семейството си и жадуват да прекарват време с любимите си хора. Немският късокосмест пойтер (или птичар) е порода кучета, известна с острото си обоняние, интелигентност и издръжливост. Този красив бонбон, покрит с ядки или шоколадови стърготини съдържа в себе си момент на блаженство, познато на всички ни. Успешно земеделие се прави с наука и именно на това залагат италианските предприемачи, които предлагат у нас и в северната ни съседка отвъд Дунава пълно съдействие при развитието на този бизнес, включително при търговска реализация на продукцията. Смята се, че хората, които се занимават с това у нас са около 10 хиляди, но броят им не е постоянен, защото някои се отказват, когато цената им намалява в световен мащаб.
Цената им зависи от вида, качеството и от това в коя държава се търгуват. Това, което прави трюфелите толкова скъпи е техният недостиг, кратка сезонност и трудността при събирането им. Като цяло най-правилният подход към трюфелите е това да бъде хоби, даже игра, отколкото самоцел за лесни пари без работа. Няма и "нормативна уредба, в която да се ползва единен подход на опазване на находищата на трюфели, устойчиво ползване, съблюдаване правата на собственост върху поземлените имоти с находища, спазване на екологичното законодателство и не на последно място приходи за държавния бюджет от дейността". Толкова ниски цени не е имал от много години. Между "ловците на трюфели" избухват истински войни, затова точните места, където има от ценните гъби, особено белите, са абсолютна тайна. Между 1 000 и 20 000 лв. Есенният черен беше около 300 лв., а белият варираше от 500 до 1500, като 1500 беше много за кратко и може би най дълго беше около 800 лв. Годишно в света се отглеждат приблизително 150 тона трюфели, но допреди сто години само във Франция са отглеждани изумителните 1500 тона годишно. Те се появяват само там, където в почвата има варовик, отбелязва Пенев.
Специфичното пир белия трюфел е, че не може да се отглежда с лешник, а само с габър, дъб или бор. Естествно, възможно е кучето да се обучава с истински трюфели, вместо паста, но това е изключително скъпо и вероятно не се практикува в наши дни. Неговият недостиг вероятно обяснява високата му цена и обсебващите ентусиасти. Това се отнася до най-разпространения черен летен трюфел, докато белия трюфел, който се търси от шикозни ресторанти в цяла Европа и Русия, може да стигне до цена от 5 000 EUR за килограм. Гъбата е смятана за един от най-силните афродизиаци. Охладете в хладилника за няколко минути, докато приготвяте украсата. Един трюфел може да изпълни с аромата си цяла стая за няколко минути. Важно е да не преминава дълга термична обработка, тъй като може да загуби ценните си качества. Миризмата на трюфел е много силна, но не на всички харесва.