Едно от нещата, които трябва да се уредят, е плаваща сезонност при събирането и изкупуването на трюфели. Ако този бизнес се развива в България - продукцията трябва да се изнася навън. Какво още е необходимо да се регламентира в този сектор? Първите две години след засаждането е необходимо да се запази стерилността на обекта. А има ли закон, който урежда събирането на трюфели у нас? Има ли у нас тpюфел мафия, която пази районите си и е готова да бие берачи и убива кучета търсачи? Има търсачи, които си мислят, че някоя гора е тяхна. Знаят, че ще се разчуе, че в тази гора тровят кучета, и разчитат, че берачите ще се откажат. Може би най-ценен е белият зимен трюфел, който се счита за един от най-големите деликатеси в света и се добива най-вече в Южна Франция и Северна Италия. Италия успява да прави огромен бизнес от трюфелите - не само в сферата на кулинарията, но и по отношение на туризма. Най-ценният трюфел с най-голямо търговско значени е белият трюфел (Tuber Albidum pico magnum pico), от който, за радост на любителите на изисканите ястия, са намирани единични бройки и у нас.
У нас най-често срещаните места, в които е възможно да има трюфели, са под дъбове, върби, тополи, липи, борови дървета. Дървесните видове, около които виреят най-много трюфели, са дъб, липа, бор, габър и топола. Италианците и французите препоръчват култивираното отглеждане върху липа, дъб и бор, а в страната ни се набляга на лешника. Също така са приели, че е налице и хипотезата на чл. И не си мислете, че това са само хора от ромски произход, напротив. У нас виреят към 50 вида трюфели на само някои от тях са подходящи да консумация и имат търговско значение. Всички трюфели трябва да бъдат почистени от почвата по тях за да се предпазят от влошаване. За да се насладите на удоволствието от консумацията на трюфели, трябва да им се насладите още докато са пресни. Но когато Ренесансът разпалил признателността към удоволствието и чувствеността, сушени трюфели и гъбите се завърнали на банкетите в големите замъци, често използвани като разменна монета за власт и облаги. Засега българските ловци на трюфели събират само диворастящи гъби, но няма статистика за предадените количества. Дори когато се издава разрешително от горските стопанства, то е за събиране на недървесни горски продукти и думата „трюфели" се добавя с химикал. Досега правени ли са опити за създаване на законодателна рамка?
Има демонстрации, кулинарни състезания, обучения за лов на трюфели, дегустации. Има два основни вида - черни и бели. Условно можем да разделим трюфелите в три трупи - черни, червени и бели. Събирачите често пъти не искат да си предават трюфелите на пунктовете с документи, защото са хора, които нямат постоянни доходи и се притесняват да не си загубят правото на социални помощи. В голяма тава на площада се приготвяше и ризото с трюфели - над 30 килограма ориз готвеше майстор Цецо, а ястието бе осветено от отец Димитър и раздадено на гостите на празника. Запазването на трюфелите, зависи до голяма степен от неговия тип (черните трюфели са по-устойчиви, докато белите трюфели се развалят по-бързо). Тримата директори предложиха в Разград да бъде изградена лаборатория за изследвания на подобни проби. Осигурете чиста вода за напояването, което е препоръчително да бъде капково. „Целта е хем трюфели да събираме, хем да берем ядка - искаме от два кладенеца вода да пием", казва Димитър Димитров. В момента сезонът също е слаб", казва Димитър Димитров. Още повече, че в момента е сезонът на два други вида трюфела.
Панаирът на белия трюфел в град Алба продължава 8 седмици. През 2018 г. за черен летен трюфел се плащаха 70-100 лева за килограм първо качество, а есенният черен беше около 300 лв. 10 - 50 лв. 02.02.2019 год. на стойност 162 695 лв. Събирачите на трюфели, гъби и горски плодове от територията в обхвата на Северноцентралното държавно предприятие - Габрово, вече могат да подават онлайн заявления за издаване на позволително.